« Svibanj 2021 »

Mala škola glagoljica
Autor: Mirjana Troskot, 13. 4. 2021.

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva spomendan je Republike Hrvatske , a obilježava se svake godine 22. veljače. Tog je dana 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora.

Učenici su 6. razreda krajem  veljače i u ožujku učili o razvoju hrvatske pismenosti, a učenje završili  projektom  Mala škola glagoljice.

Ponovili su i proširili znanja o razvoju hrvatske pismenosti s posebnim naglaskom na glagoljici. Svaki je učenik dobio popis glagoljskih slova. U bilježnicama su napisali svoje ime glagoljicom. Naučili su kako se pišu brojke te napisali i oznaku svojega razrednog odjela. Prijatelju u klupi uputili su lijepu misao napisanu glagoljicom. Svaki je učenik pročitao poruku koju je dobio. Nekoliko je učenika pročitalo te poruke cijelom razredu.

Načinili su Glagoljaški zid. Kao što su se nekada mladi svećenici glagoljaši potpisivali na zidove crkava, i oni su se potpisali na raznobojne papire, ukrasili svoje potpise te zalijepili papiriće na hamer. U sredini Glagoljaškoga zida napisali su oznaku razreda i razredni motto.

Igrali su igrice na stranici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Učenik 6.b razreda D.B. čak je uspio osvojiti 1. mjesto između 500 natjecatelja!

Dobili su listiće s glagoljskim tekstom koji su transliterirali i napisali ga latinicom.

Učili su o Aleji glagoljaša i pogledali o njoj TV emisiju iz serije Bajkovita Hrvatska.

Nekoliko učenika na kraju svega pohvalilo se da sada mogu pročitati tekst napisan glagoljicom bez pomoći popisa slova.

Shvatili su važnost promicanja vrijednosti i ljepote hrvatskoga glagoljičnog pisma.

I što je jako važno – naši su se šestaši dobro zabavili!

Mala škola glagoljica
Autor: Mirjana Troskot, 13. 4. 2021.

I što je jako važno – naši su se šestaši dobro zabavili!