« Svibanj 2021 »

Projekt p.s. Pokreni solidarnost BOLJI SVIJET
Autor: Mirjana Troskot, 13. 4. 2021.

Iz  OŠ Eugen Kumičić  u Rijeci još su jednom krenule razglednice solidarnosti, učeničke poruke sugrađanima sa željom za boljim svijetom

Projekt p.s. Pokreni solidarnost! u Hrvatskoj se provodi treći put, a dio je međunarodnoga  Erasmus + projekta BEST: Build European Solidarity Today  koji u Hrvatskoj provodi Centar za mirovne studije u Zagrebu. Cilj je projekta potaknuti mlade na raspravu o različitosti, diskriminaciji te vrijednostima kao što su jednakost, solidarnost, pravda i poštovanje. Osim u Hrvatskoj, projekt se provodi u Francuskoj, u Španjolskoj, u Sloveniji, u Italiji te u Poljskoj. Naša škola i ove školske godine sudjeluje u projektu.

Otežani uvjeti rada zbog bolesti COVID-19 uče nas strpljenju i međusobnom razumijevanju. Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije učenici od 5. do 8. razreda iz  OŠ Eugen Kumičić obilježili su zajedno sa svojim europskim vršnjacima šaljući svojim sugrađanima i sugrađankama  stotinjak razglednica u različite dijelove grada. Razglednice sadrže poruke  o tome kako bismo se trebali jedni prema drugima odnositi da svijet bude bolje mjesto za život ljudi bez obzira na boju kože, spol, socijalni status. Nastale su nakon analiza fotografija i raspravljanja o različitim aktualnim temama kao što su: klimatske promjene, međugeneracijska solidarnost, migracije, psihičko zdravlje mladih, diskriminacija…  Poruke vezane za te teme učenici ispisuju na poleđini razglednica i šalju na slučajno odabrane adrese u svojim mjestima i gradovima. Primatelji se razglednice pozivaju na odgovor putem odvojene kartice koja se šalje natrag u ured koordinacijske organizacije odakle se odgovor prosljeđuje učeniku ili učenici koja je poslala razglednicu.

U Hrvatskoj u projektu p.s. Pokreni solidarnost! sudjeluju učenici iz petnaest osnovnih i devet srednjih škola. Zanimljivo je da su u projekt uključene čak četiri riječke škole – dvije osnovne: OŠ Eugen Kumičić i OŠ Kozala te dvije srednje: Prva riječka hrvatska gimnazija i SŠ Andrije Ljudevita Adamića.